Vize Almanın Püf Noktaları

Amerika Ve Schengen Vizesi Almanın Püf Noktaları

Amerika hem Atlantik, hem de Pasifik okyanuslarına kıyı olan şehirleri ile bir rüya ülkesidir. Modern şehirleri, sonsuz eğlence alanları ve Las Vegas gibi bir eğlence dünyası vardır. Teknolojiyi ve modern hayat tarzını seven gezginler için Amerika’ya yapılacak bir turistik seyahat eşsiz hatıralarla geri dönmenizi sağlayabilir. Yalnız Amerika seyahatinin bir eksiği vardır: Tarihi eserler yok denecek kadar azdır. Sonuçta Amerika’nın tarihi 250 seneden geriye gitmediği için, Avrupa’ya yapılacak bir seyahatin tadı, aynı şekilde Amerika’dan alınamaz.

Avrupa ise binlerce yıllık tarihi ve dünyaya yön veren tüm gelişmelerin (Fransız İhtilali, Rönesans, Reform) bu topraklar üzerinde vuku bulması sebebiyle kültür gezisi yapmak isteyen insanların iştahını kabartır. Avrupa’nın Barselona, Paris, Viyana, Atina, Amsterdam ve Londra gibi şehirleri elbette muhteşemdir ve tam anlamıyla gezmek için her birinde birer ay geçirmek gerekir. Sonsuz sayıda müzeler, köprüler, heykeller ve tarihi binalar vardır.

Schengen Vizesi

schengen-vizesi-avrupa
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi Nasıl Alınır

Schengen vizesi almak için İtalya, Yunanistan veya Fransa konsoloslukları genelde Beyoğlu semtinde kümelenmiştir. Tarihi konsolosluk binaları, Osmanlı’nın son döneminden beri aynı yerdedir. Schengen vizesi almak için gerekli evraklar ve prosedürler, ilgili konsoloslukların internet sitelerinde kolaylıkla bulunabilir. Bundan öte, yol gösteren bir seyahat yazısına ihtiyaç vardır. Öyle ya, yıllar önce ilk kez Avrupa’ya gideceğim zaman, internette bu şekilde vize tavsiye yazıları yoktu ve ben kendi sakalımı kendim kesmiştim. Şimdi ise internette vize aracı firmaları ve seyahat blogları bu yazılarla doludur. Ancak hangi yazı gerçekten size fayda getirecek, önemli olan bu! Benim tavsiyem Schengen Vizesi için Schengen Vizesi Nasıl Alınır isimli yazıdır. Bu yazıda Schengen vizesi almak için gerekli yönlendirmeler ve güncel ipuçları olduğu gibi, faydalı görseller ve haritalar da vardır. Özellikle yazının sonundaki Schengen Ülkeleri Haritaları linkine göz atmanızı tavsiye ederim. Avrupa seyahatinizi planlamak için gerekli haritaların hepsi o linkte bulunmaktadır.

ABD Vizesi

abd-vizesi
Amerika Vizesi

Amerika Vizesi Nasıl Alınır

Amerika vizesi için çekince oluşturan en önemli durum mülakata girmenin %100 gerçekleşeceği durumudur. Mülakata girecek olmak birçok insanda tedirginlik yaratırken, aslında olayın doğal bir parçasıdır ve hiçbir zorluğu da yoktur. Amerika Vizesi için internet sitesinden indirip dolduracağınız DS-160 formunu takiben, mülakatta sorulacak soruların bu formda yazdığınız şeylerin sözlü bir tekrarı olduğunu belirtmek isterim. Bunda bir  zorluk veya korkaca bir şey yoktur. Tabi İngilizce konuşmak gerekip, gerekmediği veya İngilizce hakimiyeti konusunda da çekinceler vardır ancak yersizdir. Çünkü Vize mülakat memurları Türkçe’yi de gayet akıcı ve anlaşılır konuşabilmektedir. Bu yüzden bu konuda bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Amerika Vizesi almak için gerekli evraklar uzun bir bürokrasi meselesi, kopyala yapıştır bir şekilde buraya yazmak yerine sizi tüm gerekenleri ayrıntısı ile adım adım anlatan bir seyahat blog yazısına yönlendirmek istiyorum: Amerika Vizesi Nasıl Alınır yazısında aklınızdaki tüm soru işaretlerinin cevaplarını bulacağınızı düşünüyorum.

Vize Alma Konusunda İpuçları Ve Püf Noktaları

Tabi iki ülkenin de vizesi için en başta gerekli kriter, bu seyahati karşılamak için gerekli bütçenizin olmasıdır. Düzenli bir işi olan ve uzun süredir aynı yerde çalışan insanlar için kesinlikle bu konular sorun olmayacaktır. Konsolosluk sizin Amerika veya Avrupa’da kalma sebebiniz olmadığını ve burada yerleşik bir hayatınız olduğuna ikna olunca zaten vizeyi direkt pasaportunuza yapıştıracaktır. Öğrenci olanlar için de ailelerinin sponsor olması gerekiyor. Burada da size garantör olacak göstereceğiniz kişinin teminat olarak sağlam bir banka hesabı veya iyi bir kariyeri olması gerekiyor.

İyi seyahatler Dilerim.


Blog İçinden Önerilen Diğer Yazılar:


Serhat Engül

3 Comments Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s