Kore Dizileri Hakkında Bilgi

Kore Dizileri Hakkında Bilgi

Kore Dizileri, 2010 yılından beri Türkiye’de dizi izleyicileri tarafından büyük bir ilgi ile takip ediliyor. Bu ilgi öyle boyutlara ulaştı ki, bazı Kore dizilerinin ve filmlerinin Türk yapımlarına uyarlanması dahi gerçekleşti. Türk TV kanallarında gösterilen birçok yerli film ve dizi, senaryo yazma konusunda oldukça yaratıcı olan Kore dizilerinden ilham aldı.

Peki Kore dizilerini takip ederken nelere dikkat etmek gerekiyor? ve izlenecek diziyi nasıl seçmek gerekiyor? Bu konuları biraz açalım.

Kore Dizilerinde IMDB Yeterli Referans Mı?

Benim gördüğüm kadarıyla, Kore dizileri ile ilgili öneri listeleri hazırlayan birçok blog sayfası, imdb puanlarını baz alarak sıralı listeler yapmış. Puanlar da birbirine çok yakın, genelde 8.0 ile 8.5 arasında değişiyorlar.

Imdb sitesi elbette dünyanın en büyük sinema ve dizi platformu, ancak imdb’de verilen puanlarının Kore dizilerini seçmede yeterli referans olmadığını düşünüyorum. Bunun sebebi, en çok ilgi gören dizilerin bile 500 ila 1000 arası kullanıcı tarafından oylanmış olması… Oysa Amerikan dizilerinde, popüler yapımları yüz binlerce kişi oylarken, en kıyıda köşede kalmış dizilerin bile on binlerce oyu var.

Peki bu ne anlama geliyor? Kore dizilerinin en çok gösterilen coğrafya olan Asya’da, insanlar imdb sitesini ya pek kullanmıyorlar, ya da bir şekilde itibar etmiyorlar.

AsianWiki Asya Dizileri Sitesi

Peki o zaman Asyalı internet kullanıcıları hangi sitelerden Kore dizilerini seçiyorlar ve oyluyorlar? İşte dananın kuyruğu burada kopuyor. Imdb sitesinden 2000 kişinin oyladığı bir Kore dizisinin, AsianWiki.com adresinde, en az 10 katı insan tarafından oylandığını görüyoruz. AsianWiki sitesi, kesinlikle Kore dizilerini takip etme konusunda imdb’den daha iyi… Çünkü Kore dizilerinin takipçileri, imdb’yi kullanmıyorlar. Imdb’ye oy veren izleyiciler büyük ihtimalle Batı ülkelerindeki takipçiler ve onların da sayısı oldukça az.

Kısacası Kore Dizileri için objektif bir puanlama ve yeterli bir referans arayışınız varsa, Amerikan Dizileri gibi imdb’ye değil, AsianWiki.com ve MyDramaList.com gibi sitelere bakmanızı tavsiye ederim.

En İyi Kore Dizileri Listesi

Kore dizilerinden bahsetmişken, son 6-7 yılın en güzel Kore dizilerinin listesini de buraya not edeyim. Belki bu konuda arayışta olanlar için faydalı olabilir.

  • Goblin: The Lonely And Great God

Goblin son yıllarda çıkmış en başarılı fantastik Kore dizilerinden birisi… Birçok Kore dizisinde olduğu gibi, Goblin de hem geçmişte, hem de günümüzde geçiyor.

Goblin
  • The Master’s Sun

The Master’s Sun benim son yıllarda izlediğim en güzel Kore dizilerinden bir tanesi… Korku ve gerilim efektleri ve öğeleri ile dolu olan bu dizi, enteresan bir şekilde aslında bir komedi dizisi… Her köşede hayaletler ve zombiler uçuşurken, bir yandan da bolca mizah ve yavaşça şekillenen bir aşk hikayesi var.

The Master’s Sun
  • Weightlifting Fairy Kim Bok-joo

Okulda tanışan iki sporcu gencin hikayesini anlatan harika bir dizi… Ağırlık kaldıran ve okulun halter takımında yarışan bir kız ile aynı okuldan bir başka gencin aşk hikayesi… Bu dizi Kore’de oldukça ilgi görmüş ve AsianWiki sitesinde de çok sayıda kişi tarafından yüksek oylar almış.

Weightlifting Fairy Kim Bok-joo
  • Strong Woman Do Bong-Soon

Yine eğlenceli bir romantik komedi dizisi… Süper güçleri olan ve kahraman vasıflarına sahip olan bir kızın, bir şirketin CEO’su ile tesadüfen tanışmasını konu alıyor. Oldukça esprili ve izlemesi eğlenceli bir yapım. Çekirdek çitleyip, zaman geçirmelik bir Kore dizisi…

Strong Woman Do Bong-Soon
  • Descendants of the Sun

Descendants of the Sun son yılların en başarılı romantik Kore dizilerinden bir tanesi… Bir subay ile bir doktorun tesadüf eseri tanışmasını ve sonradan yollarının ayrılmasını konu ediyor. Ancak yine tesadüf eseri, ilk başta onları tayinler yoluyla ayıran meslekleri, sonradan onların yeniden bir araya gelmesini sağlıyor. Aşk dizileri denince akla ilk gelen Kore dizilerinden…

Descendants of the Sun

Kore Dizi Önerileri

Kore dizileri konusunda, daha önce de söylediğim üzere değerlendirme yazılarının ve öneri listelerinin çoğu imdb puanlarına dayanıyor. AsianWiki ve Asya sitelerinin puanlarına dayanan ve 2010 ile 2017 yılları arasında çıkmış en iyi Kore dizilerini kapsayan bir liste görmek isterseniz, en iyi Kore dizileri listesi isimli yazıya bakabilirsiniz. Bu listede AsianWiki’de oy veren insanların sayısı, verdikleri puanlar olduğu gibi, karşılaştırma yapabilmenizi sağlamak için imdb puanları ve oylayan kişi sayısı da not edilmiş.

Eğer dizi önerileri ilginizi çekiyorsa, daha önce bu blogta yayınlanmış olan En Güzel 10 Yabancı Dizi Önerisi isimli yazıya da göz atmak isteyebilirsiniz.

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s